Jeżeli chcemy korzystać ze swojego telefonu za granicą, musimy pamiętać o tym, że nie jest to usługa darmowa. W całej Unii Europejskiej obowiązuje eurotaryfa roamingowa i na dzień dzisiejszy stawki są następujące:
Połączenia głosowe wykonane za granicą (cena za minutę, bez VAT-u) | obowiązują stawki krajowe + maksymalnie 0,05 euro | |
Połączenia głosowe odebrane za granicą (cena za minutę, bez VAT-u) | 0,0114 euro | |
Wiadomość tekstowa wychodząca (cena za jednego SMS-a, bez VAT-u) | obowiązują stawki krajowe + maksymalnie 0,02 euro | |
Internet (pobieranie danych, za MB*,bez VAT-u) | obowiązują stawki krajowe + maksymalnie 0,05 euro |
Oczywiście kiedy przekroczymy granicę, nasz operator od razu nas poinformuje o nowych, obowiązujących stawkach.
Aby uniknąć kosztów połączenia , możemy do komunikacji z partnerami biznesowymi, czy też bliskimi sobie osobami wykorzystać aplikacje internetowe.
Należy jednak pamiętać o tym, że korzystanie z takich aplikacji również może generować koszty, jeżeli wykorzystujemy do tego roaming. Najlepiej jest więc go wyłączyć.
Jak to zrobić?
Ustawienia Windows Phone > system > sieć komórkowa > Opcje roamingu danych > nie korzystaj z roamingu.
Teraz będziemy korzystać z internetu wykorzystując tylko i wyłącznie sieć Wi-Fi.
Aplikacje, które nam umożliwią w sposób darmowy komunikację to:
WhatsApp
– do pobrania TUTAJ : przy pobieraniu aplikacji ważną rzeczą na którą musimy zwrócić uwagę to system, z którego korzysta nasz telefon:
- Kolejna ciekawa aplikacja to
VIBER
(do ściągnięcia TUTAJ) – wysyłanie wiadomości, wykonywanie bezpiecznych połączeń głosowych i video w jakości HD – to wszystko za darmo. Główna wada – brakuje filtru do spamu.
Facebook Messenger for Windows:
umożliwia komunikowanie się ze znajomymi z facebooka, bez konieczności logowania się do portalu. Nie ma potrzeby również jej instalowania, wystarczy że wejdziemy na stronę: https://www.messenger.com/ i zalogujemy danymi z facebooka. Aplikację na Maca możecie pobrać TUTAJ .
- Wersję desktopową Messengera można pobrać TUTAJ. Tą wersję musimy zainstalować, nie musimy natomiast wykorzystywać do jej uruchomienia okna przeglądarki. Instalując – znów musimy zwrócić uwagę na wybranie wersji dla używanego przez nas systemu operacyjnego.
To oczywiście maleńka lista aplikacji, które mamy w tej chwili do dyspozycji, wydaje mi się jednak iż im więcej mamy opcji do wyboru, tym trudniej się zdecydować. Trzy wymienione, to aplikacje z których korzysta się wygodnie i w sumie bezproblemowo i to bez względu na system na jakim są instalowane. I to co najważniejsze, umożliwiają nam w pełni darmową komunikację z osobami znajdującymi się w dowolnym zakątku ziemi.
Z jakich komunikatorów Wy korzystacie najczęściej? Macie jakieś swoje ulubione, które posiadają funkcję, której nie mają powyżej opisane?