BLOG

Jak zablokować polecający spam

jak zatrzymać spam

Codziennie przeglądam statystyki stron, którymi administrujemy na google analytics. Po co? Żeby sprawdzić jaki mamy ruch na stronie, jak zachowują się użytkownicy którzy wchodzą na stronę www, czy też do sklepu internetowego. Głównie wykorzystuję to do celów marketingowych. Ale nie tylko. Bezpieczeństwo też jest ważne. 

Dlatego też rutynowymi działaniami stało się sprawdzanie, czy ruch na naszych stronach jest prawidłowy, czy nie dzieje się nic niestandardowego. W większości nigdy nie było nic bardzo niepokojącego, aż do dzisiaj.

W zakładce RAPORTOWANIE, – POZYSKIWANIE – ODESŁANIA, pojawiły się adresy, które zwróciły moją uwagę. Głównie dlatego, że prowadząc działania SEO firma PIOART wykorzystuje tylko i wyłącznie „white SEO” i większość stron z których pochodzą linki – po prostu znamy. Zdarzają się oczywiście fora, portale itp z których następują przekierowania, ale nigdy w takiej ilości!  Natomiast te strony, które pojawiły się w raporcie nie były mi znane zupełnie. I co najgorsze, pojawiły się na samym szczycie raportu.

No i zaczęło się sprawdzanie.

BlackHatWorth.com to nowa domena z 7 stycznia 2015 roku. Kiedy wbijemy nazwę domeny w whoisdomain dowiadujemy się iż właścicielem jest  Vitaly a Popow z Rosji. To samo po sprawdzeniu kolejnych domen.

To, że te domeny generują duży ruch na naszych stronach to w sumie dobrze, ale tylko pozornie. Po głębszej analizie okazało się, że jest to ruch, który niekorzystnie wpływa na stronę, głównie dlatego, że generują tylko współczynnik odrzuceń, co odgrywa bardzo dużą rolę w rankingu wyszukiwarek. Obciąża to więc serwer, nie niosąc żadnego pożytku.

 

Nie ma wątpliwości, ruch ten należy całkowicie wyeliminować. Sposób znajdziecie na stronie http://www.analyticsedge.com/2014/12/removing-referral-spam-google-analytics/.

Oprócz tego warto wykorzystać plik .htaccess i dodać do niego kod blokujący:

#Block Spamm
SetEnvIfNoCase Referer BlackHatWorth.com spam=yes
 
SetEnvIfNoCase Referer http://blackhatworth.com spam=yes
 
SetEnvIfNoCase User-Agent blackhatworth.com spam=yes
 
SetEnvIfNoCase User-Agent blackhatworth.com spam=yes
 
Order allow,deny
 
Allow from all
 
Deny from env=spam
 
 
 
Aby uniknąć wejść z innych domen, ale z tego samego adresu IP warto jeszcze dodać blokadę:
 
Deny from 78.110.60.230
 
Deny from 193.227.240.37
 
Deny from 193.227.240.38
 
 
 
 
Możemy posunąć się jeszcze dalej i zablokować całkowicie dostęp do naszej strony z całego kraju, w tym przypadku z Rosji, ale jeżeli potencjalny klient będzie pochodził właśnie z tego kraju – no cóż szkoda tracić klientów.
 
Kiedy kod został wpisany i plik .htaccess poprawnie wgrany na nasz serwer po max 48 godzinach dziwny ruch powinien ustąpić. Jeżeli tak się jednak nie stanie, warto zwrócić się do swojego usługodawcy hostingowego o pomoc i zablokować domeny już z poziomu serwera.
 
Warto też pamiętać o kontroli swojej strony, o częstych aktualizacjach i kopii bazy danych.
Pomysł Popowa jest genialny w swojej prostocie i tego typu spamerów pojawi się z pewnością więcej. Już w tej chwili lista domen, z których może pochodzić spam polecający jest bardzo duża. Nie ma więc sensu wypisywania tutaj tych, które już są znane. Ważne abyś sam kontrolował ruch na swojej stronie poprzez np. google analytics i wyłapywał wszystko to co jest niepokojące na czas.