BLOG

Jak otworzyć sklep internetowy?

jak otworzyć sklep internetowy

Z roku na rok wzrasta liczba osób, które robią zakupy przez internet. Już ok 75% internautów bez wahania wydaje pieniądze w sieci. Specjaliści przewidują, że do końca 2015 roku rynek e-commerce przyśpieszy jeszcze bardziej i zakupy w wirtualnych sklepach staną się codziennością. Warto więc stworzyć swój własny sklep internetowy i wykorzystać panujące trendy. 

Czy otwarcie sklepu internetowego to trudne zadanie? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które mając pomysł na towar, którym chcą handlować, nie wiedzą jednak w jaki sposób zaistnieć w sieci.

Sprawa nie jest tak trudna jak mogłoby się wydawać. Co potrzebujemy, aby nasz sklep zaistniał i w szybkim czasie zaczął przynosić nam prawdziwe dochody?

 

Aby założyć sklep internetowy musisz prowadzić działalność gospodarczą – czyli dokonać wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ( CEiDG). Możesz to zrobić na cztery sposoby:

1. złożyć wniosek CEIDG-1 na platformie CEIDG : logując się w systemie i wykorzystując podpis elektroniczny;

2. wypełnić wniosek on-line i podpisać go w Urzędzie Gminy.

3. pobrać papierowy wniosek w Urzędzie Gminy i złożyć go na miejscu;

4. wypełniony wniosek możesz pobrać z platformy i przesłać listem poleconym do Urzędu Gminy.

Wypełniając formularz CEIDG-1 musimy podać następujące dane:

– nazwę firmy oraz skróconą nazwę firmy

– PESEL przedsiębiorcy;

– datę urodzenia przedsiębiorcy;

– numer identyfikacyjny REGON przedsiębiorcy, o ile taki posiada;

– numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile taki posiada;

– informacje o obywatelstwie przedsiębiorcy,

– oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu zamieszkania przedsiębiorcy;

– adres do doręczeń przedsiębiorcy;

– adresy, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza, w tym adres głównego miejsca wykonywania działalności i oddziału, jeżeli został utworzony;

– adres poczty elektronicznej przedsiębiorcy oraz jego strony internetowej, o ile przedsiębiorca takie posiada i zgłosił te informacje we wniosku o wpis do CEIDG;(Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojej domeny skontaktuj się z nami, a zarezerwujemy ją dla Ciebie do czasu zarejestrowania firmy)

– datę rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej;

– określenie przedmiotów wykonywanej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD);

– informację o istnieniu lub ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej;

– numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz numer identyfikacyjny REGON spółek cywilnych,

W/w wniosek jest automatycznym zgłoszeniem naszej firmy w ZUS, GUS i Urzędzie Skarbowym.

Jak widzisz, założenie firmy możesz załatwić tak naprawdę bez wychodzenia z domu. Cała procedura jest bezpłatna.

 

Kolejny krok jest uzależniony od tego czy towar, który będziesz oferować swoim klientom, będziesz kupował w hurtowaniach, czy też wytwarzał sam. Jeżeli towar jest tworzony przez Ciebie, to ten krok możesz sobie odpuścić.

Jeżeli natomiast będą to produkty innych producentów, warto przed rozpoczęciem sprzedaży podpisać umowy z dostawcami, na jak najlepsze warunki.

Wiele sklepów niestety upada po pierwszym roku działalności, ze względu na zły plan działania. Bierzemy towar z pierwszej lepszej hurtowni, która nie ma stałych cen, często nie dysponuje towarem. Warto to wszystko sprawdzić wcześniej. Jeden niezadowolony klient może zrobić więcej szkody niż 10 zachwyconych. Nie możemy sobie pozwolić na to, że oferowany przez nas towar nie będzie dostępny.  

Jeżeli jednak mamy dobry pomysł na oferowany towar nic nie stoi na przeszkodzie, aby przystąpić do tworzenia sklepu internetowego. Czasami jednak trudno jest wymyśleć produkt, który będzie się sprzedawał. Warto poszperać w internecie, pooglądać opinie klientów, przestudiować badania opinii publicznej, co w danym okresie jest poszukiwane i najlepiej się sprzedaje. Jeżeli nastawiamy się na sprzedaż sezonową, nastawiamy się na inny towar. Jeżeli jednak nasz sklep ma przynosić zysk przez cały rok, musimy pogłówkować co potrzebują potencjalni klienci.

Zapoznaj się z regulacjami prawnymi dotyczącymi handlu elektronicznego. Wzrost zainteresowania e-handlem wynika również z tego, że polskie prawo gwarantuje ochronę konsumenta. Warto więc zapoznać się z tym co możemy, a co nie jako sprzedający. Zapraszam do lektury artykułu: Przepisy regulujące handel elektroniczny. 

Teraz możesz przystąpić do zakładanie sklepu internetowego. To co jest niezbędne to:

1.  Twoja domena, która będzie stanowić adres Twojego sklepu w internecie. Jaką nazwę wybrać? Zobacz nasz poradnik.  

2. Potrzebujesz również serwera, na którym będziesz przechowywał bazę oraz pliki Twojego sklepu internetowego.

3. Potrzebujesz również oprogramowanie, które będzie tworzyło Twój sklep.

Tą część pracy możesz zlecić firmie zajmującej się tworzeniem sklepów internetowych. Koszt całościowego wykonania usługi: 1400,00 zł. za wszystko co jest Ci potrzebne w funkcjonowaniu sklepu – zobacz pełną ofertę.  

Teraz musisz zadbać o dobrą ofertę i reklamę swojego sklepu. Twój sklep jest już w sieci, ale musi być widoczny. Możesz wykorzystać reklamy google, portale społecznościowe, mailingi.

Stworzenie własnego sklepu i reklama nie są najtańsze, na szczęście możesz skorzystać z dotacji unijnych – dzięki działaniu 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia” możesz uzyskać aż do 40 tys. zł z unijnej kasy na założenie własnej firmy.(już tylko w niektórych miastach).

Możesz również skorzystać z dofinansowania z Urzędów Pracy dla osób bezrobotnych (maks. 6-krotność średniej krajowej, co obecnie daje maksymalnie 23 371,86 zł (kwota aktualna od 12 maja 2014 do sierpnia 2014).

Tych pięć kroków spowoduje, że staniesz się swoim własnym szefem. Prowadzenie własnego sklepu internetowego początkowo jest czasochłonne, ale kiedy tylko stworzysz swoją własną markę, staniesz się rozpoznawalny – bez większych nakładów czasowych – Twój sklep będzie pracował na Ciebie.

Nie czekaj z podjęciem decyzji.

Zaistniej w sieci już dziś! 

Tak niewiele dzieli Cię od osiągnięcia sukcesu. Wykorzystaj swój potencjał i zarabiaj prawdziwe pieniądze. Okres przedświąteczny jest najlepszym momentem, gdyż w tym okresie najwięcej osób dokonuje zakupów w internecie. Niech to nie będzie kolejne  postawienie noworoczne. Niech to będzie działanie TERAZ.